SKU:
HP 14-ES0013DX
  • Delivered by Tomorrow, May 15
    If you order within 18 hours, 25 Minutes
Description
Key Features
  • 14" FHD IPS 1920x1080 Anti-Glare Display
  • Intel Core i5-1335U 13th Generation
  • 8 GB DDR4 SDRAM 3200 MHz
  • 512 GB M.2 NVMe Solid State Drive
  • Intel Iris Xe Graphics
  • English Keyboard
  • Windows 11 Home
Get a fresh perspective with Windows 11
Edge-to-edge FHD touchscreen
Extend beyond performance to let your PC do even more at once
Intel Iris Xe graphics
Memory
16GB DDR4-3200 MHz RAM (onboard)
PCIe NVMe SSD storage
Get up to 15x faster performance than a traditional hard drive.
An exceptionally rich audio experience
HP Audio Boost
Smart amplification technology gives you loud, clear, and dynamic sound.
HP Fast Charge
Go from 0 to 50% charge in approximately 30 minutes.²
Work. Write. Play. Naturally.
The 360-degree hinge gets you in the perfect position to work, write, watch, and play.
Optimized metal design
Streamlined, metal design delivers a thinner, lighter PC with greater durability.
87.4% screen-to-body ratio
Wi-Fi 6E
Wi-Fi 6E
Camera Shutter
HP True Vision 5MP with camera shutter
Video chat with peace of mind with a privacy camera you can close when not in use.
Backlit keyboard
Keep going comfortably even in darker environments.
Fingerprint reader
Designed for sustainability with the planet in mind
General
Brand
HP
Model
HP 14-es0013dx
Microless SKU
123114
Best Sellers Rank
#57 in Laptops