CRS318-16P-2S+OUT | Mikrotik netPower 16P CRS318-16P-2S+OUT Outdoor 18-Port Switch
AED 11
AED 11 inclusive of VAT
Model:
SKU:
CRS318-16P-2S+OUT
  • Delivered by Tomorrow, May 15
    If you order within 15 hours, 3 Minutes
Description
Device itself does not have an onboard voltage converter. You need 24V PSU to have 24V PoE out and/or 48V PSU to have 48V PoE out (IEEE 802.3 at/af).
Specifications
Product code CRS318-16P-2S+OUT
Architecture ARM 32bit
CPU 98DX226S
CPU core count 1
CPU nominal frequency 800 MHz
Switch chip model 98DX226S
Dimensions 303 x 212 x 78 mm
RouterOS license 5
Operating System RouterOS / SwitchOS
Size of RAM 256 MB
Storage size 16 MB
Storage type FLASH
MTBF Approximately 200'000 hours at 25C
Tested ambient temperature -40°C to 70°C
Powering
Details
Number of DC inputs 2 (DC jack)
DC jack input Voltage 18-30 V / 48-57 V
Max power consumption 316 W
Max power consumption without attachments 16 W
Cooling type Passive
PoE-out
Details
PoE-out ports Ether1-Ether16
PoE out 802.3af/at
Max out per port output (input 18-30 V) 1.1 A
Max out per port output (input 30-57 V) 0.6 A
Max total out (A) 2.8A (18V-30V) & 1.4A (48V-57V) x2 A