CRS318-16P-2S+OUT | Mikrotik netPower 16P CRS318-16P-2S+OUT Outdoor 18-Port Switch
AED 11
AED 11 inclusive of VAT
Model:
SKU:
CRS318-16P-2S+OUT
  • Delivered by Tomorrow, May 15
    If you order within 17 hours, 19 Minutes
Description
Device itself does not have an onboard voltage converter. You need 24V PSU to have 24V PoE out and/or 48V PSU to have 48V PoE out (IEEE 802.3 at/af).
Specifications
Product code CRS318-16P-2S+OUT
Architecture ARM 32bit
CPU 98DX226S
CPU core count 1
CPU nominal frequency 800 MHz
Switch chip model 98DX226S
Dimensions 303 x 212 x 78 mm
RouterOS license 5
Operating System RouterOS / SwitchOS
Size of RAM 256 MB
Storage size 16 MB
Storage type FLASH
MTBF Approximately 200'000 hours at 25C
Tested ambient temperature -40°C to 70°C
Powering
Details
Number of DC inputs 2 (DC jack)
DC jack input Voltage 18-30 V / 48-57 V
Max power consumption 316 W
Max power consumption without attachments 16 W
Cooling type Passive
PoE-out
Details
PoE-out ports Ether1-Ether16
PoE out 802.3af/at
Max out per port output (input 18-30 V) 1.1 A
Max out per port output (input 30-57 V) 0.6 A
Max total out (A) 2.8A (18V-30V) & 1.4A (48V-57V) x2 A