USW-16-POE | UniFi Switch PoE 16-Port USW-16-POE Gigabit Layer 2 Switch 802.3at PoE+
AED 11
AED 11 inclusive of VAT
Model:
SKU:
USW-16-POE
  •  Availability: In Stock
  • Delivered by Today, May 14
    If you order within 12 hours, 42 Minutes
Description
    16-port, Layer 2 PoE switch with a silent, fanless cooling system.
    Features:
    • (8) GbE, PoE+ RJ45 ports
    • (8) GbE RJ45 ports
    • (2) 1G SFP ports
    • 42W total PoE availability
    • 1.3" LCM color touchscreen with AR switch management
    Managed with the UniFi Network application: Version 7.2.94 and later
usw 8port 150w
usw 8port 150w
Mechanical
Dimensions424.4 x 200 x 43.7 mm (16.71 x 7.87 x 1.72")
WeightWithout Rackmount Brackets: 2.80 kg (6.17 lb)
With Rackmount Brackets: 2.89 kg (6.37 lb)
Hardware
Networking Interfaces
(16) 10/100/1000 RJ45 Ports
(2) 1G SFP Ethernet Ports
Management InterfacesEthernet In-Band
Total Non-Blocking Throughput18 Gbps
Switching Capacity36 Gbps
Forwarding Rate26.78 Mpps
Power Method100-240VAC/50-60 Hz, Universal Input
Power SupplyAC/DC, Internal, 60W
Supported Voltage Range100 to 240VAC
Max. Power Consumption
(Excluding PoE Output)
18W
LEDs
RJ45 Data Ports
SFP Data Ports
PoE; Speed/Link/Activity
Link/Activity
ESD/EMP ProtectionAir: ± 16 kV, Contact: ± 12 kV
Shock and VibrationETSI300-019-1.4 Standard
Operating Temperature-5 to 40° C (23 to 104° F)
Operating Humidity10 to 90% Noncondensing
CertificationsCE, FCC, IC
PoE
Total Available PoE42W
PoE Interfaces
Ports 1-8
PoE/PoE+ (pins 1, 2+; 3, 6-)
Max. PoE Wattage per Port by PSE
PoE+
32W