PBE-M5-400 | Ubiquiti PowerBeam PBE-M5-400 M5 5GHz 25dBi 400mm airMAX CPE Outdoor Antenna
AED 11
AED 11 inclusive of VAT
Model:
SKU:
PBE-M5-400
  •  Availability: In Stock
  • Delivered by Today, May 14
    If you order within 13 hours, 54 Minutes
Description
5 GHz, 25 dBi bridge with 150+ Mbps throughput.
5 GHz, 25+ km link range
150+ Mbps throughput
Improved mounting
Mechanical
Dimensions420 x 420 x 275 mm (16.54 x 16.54 x 10.83")
Weight1.75 kg (4.8 lb)
Enclosure materialUV-stabilized plastic
MountingPole mount kit (Included)
Wind survivability200 km/h (125 mph)
Wind loading342.5 N @ 200 km/h (77 lbf @ 125 mph)
Hardware
Networking interface(1) GbE RJ45 port
Power methodPassive PoE (Pairs 4, 5+; 7, 8 Return)
Power supply24V, 0.5A Gigabit PoE adapter (Included)
Max. power consumption8W
Max. TX power26 dBm
Gain25 dBi
ESD/EMP protection Air/contact: ± 24 kV
LEDs (1) Power, (1) LAN, (4) WLAN
Signal Strength LEDsSoftware-adjustable to correspond to custom RSSI levels
RoHS compliance Yes
Salt fog testIEC 68-2-11 (ASTM B117)
Equivalent: MIL-STD-810 G method 509.5
Vibration testIEC 68-2-6
Temperature shock testIEC 68-2-14
UV testIEC 68-2-5 at 40° C (104° F)
Equivalent: ETS 300 019-1-4
Wind-driven rain testETS 300 019-1-4
Equivalent: MIL-STD-810 G method 506.5
Operating temperature-40 to 70° C (-40 to 158° F)
Operating humidity5 to 95% noncondensing
CertificationsCE, FCC, IC
System
Gain22 dBi
Channel sizes5/8/10/20/30/40 MHz
PolarizationDual linear
Operating Frequency (MHz)
Worldwide 5170 - 5875 MHz
US/CA 5725 - 5850 MHz