POE-24-12W | Ubiquiti Networks POE-24-12W POE External Injector
AED 11
AED 11 inclusive of VAT
Model:
SKU:
POE-24-12W
  • Delivered by Tomorrow, May 15
    If you order within 17 hours, 17 Minutes
Description
    Ubiquiti PoE Adapters provide a variety of features to help protect your PoE devices:
    • Surge protection
    • Clamping protection
    • Maximum surge discharge
    • Peak pulse current
    • AC cable with earth ground
Specifications
Model POE-24-12W
Dimensions 87 x 44 x 29 mm (3.43 x 1.73 x 1.14")
Weight 92 g (3.25 g)
Output Voltage 24VDC @ 0.5A
LAN Activity Indicator No
Gigabit LAN Port No
Remote Reset Capability Yes
Reset Button Yes
Rated Voltage 100-240VAC @ 50/60Hz
Input Current 0.3A @ 120VAC, 0.2A @ 240VAC
Inrush Current <30A Peak @ 120VAC, <60A Peak @ 230VAC
Efficiency 75+%
Output Ripple 1% Max.
Switching Frequency 50 kHz
Line Regulation ≤ 3%
Load Regulation ≤ 5%
2-Pair Powering Pins 4, 5 (+) and Pins 7, 8 (-)
4-Pair Powering
Operating Temperature 0 to 40° C (32 to 104° F)
Storage Temperature -30 to 70°C (-22 to 158° F)
Operating Humidity 35 to 95% Noncondensing
AC Connector IEC-320 C6
Data IN / PoE RJ45 Shielded Socket
Surge Protection Difference and Common Mode
Clamping Protection 11V Data, 60V Power
Max. Surge Discharge 1500A (8/20 _s) Power
Peak Pulse Current 36A (10/1000 _s) Data
Shunt Capacitance <5 pF data